Néhány nappal ezelőtt ugyanis futótűzként terjedt az online térben, hogy a Romániai Építészek Rendjének és a Romániai Építészek Szövetségének közbelépése nyomán le kell állítani a munkálatokat. Ezzel kapcsolatban a városvezető ismételten arra kérte az embereket, hogy csak hivatalos és megbízható forrásokból tájékozódjanak, és ne adjanak a „forrásokra” hivatkozó pletykákra.
„Ismét bebizonyosodott, hogy nem jó, ha csak és kizárólag a közösségi oldalakról vagy egyes, tömegmédiának nevezett termékekből tájékozódik az ember. Egy Európai Unió által finanszírozott projektről van szó, mely által szeretnénk visszaadni a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak ezt a zónát. Szeretnénk ezt az élettelen, olykor a városnapok és egyéb események helyszíneként szolgáló területet ismét megtölteni élettel és visszaadni a szatmáriaknak. […] A projektet már 2017-ben bemutattuk, az elkészült megvalósíthatósági tanulmányt és a beavatkozási munkálatokat jóváhagyó dokumentációt pedig 2018 júniusában hagyta jóvá a Helyi Tanács. Miután aláírtunk a finanszírozási szerződést és megkaptuk a műszaki tervet minden engedéllyel együtt, kiadtuk az építési parancsot, a munka pedig 2020 októberében el is indult. Nagyon érdekes, hogy épp most jelentek meg ezek a kétes személyek” – mondta a városvezető. Kereskényi egy végtelenül felelőtlen gesztusnak nevezte a folyamat hátterében munkálkodó személyek ténykedését, és emlékeztetett mindenkit arra is, hogy a beruházás engedélyei között bizony ott van a Romániai Építészek Rendjének pozitív véleményezése is.
„A munkálatok nem állnak le, folytatódnak az ütemtervnek megfelelően. Nyitottak vagyunk a párbeszédre, de nem engedhetjük meg magunknak, hogy európai pénzeket veszítsünk el. Nem engedhetjük meg, hogy egyesek csúfot űzzenek 100 ezer szatmáriból, hisz a projektet a Helyi Tanács elfogadta és egyhangúlag szavazta meg” – szögezte le Kereskényi.
Zárszóként a városvezető felhívta a figyelmet arra, hogy az építészek által közreadott tiltakozó levelet szignózók 99 százaléka nem is szatmári, így ők vélhetően csak fényképek alapján formáltak véleményt, tehát anélkül, hogy személyesen, a helyszínen is dokumentálódtak volna. Hangsúlyozta, a térnek változásra van szüksége, hiszen az elmúlt három évtizedben mindig parlagon hagyták, mi több, a terület jogi helyzetének tisztázása érdekében is csak a 2016-2020-as városvezetés tett konkrét lépéseket. „Tudjuk, kik állnak a dolog mögött, ennek ellenére mi megyünk tovább, hisz ezt várják el tőlünk a szatmáriak" - summázta Kereskényi.
Előzmények: A Romániai Építészek Rendje (OAR) és a Romániai Építészek Szövetsége (UAR) nemrégiben közös levélben fejezte ki tiltakozását, a Szatmárnémeti új központjának felújítása érdekében, tavaly októberben megindított munkálatok ellen. A szakmai szervezetek a beruházás leállítását kérték, arra hivatkozva, hogy bizonyítékokkal tudják alátámasztani, az új központ a város történelmi építészeti műemléke, amely építészeti védettséget érdemelne. Ennek érdekében hajlandóak lennének a műemlékvédelemnél is közbenjárni, ám ehhez mielőbb le kellene állítani a már javában folyó munkálatokat.